سولفات آمونیوم گرانوله | Granular Ammonium Sulfate

سولفات آمونیوم گرانوله | Granular Ammonium Sulfate

سولفات آمونیوم گرانوله | Granular Ammonium Sulfate

سولفات آمونیوم گرانوله | Granular Ammonium Sulfate

نام علمی : سولفات آمونیوم گرانوله

نام تجاری : سولفامون

فرمول شیمیایی  : NH4)2SO4)

خلوص : %21 ازت، 24%گوگرد

نام های دیگر: دی آمونیوم سولفایت | سولفات هیدروژن آمونیوم | AS | AMS

سولفات آمونیوم چیست؟

سولفات آمونیوم Ammonium sulfate)  (NH4)2SO4) یک نمک معدنی با کارایی بسیار زیاد در بخش های کشاورزی و صنعتی است. مهمترین کاربرد این ماده تهیه کود شیمیایی است. کود سولفات آمونیوم شامل ۲۱% نیتروژن (ازت) به شکل یون آمونیوم | Ammonium  و ۲۴% سولفور به شکل سولفات | Sulfate است. از جمله کاربردهای این کود در بخش کشاورزی استفاده برای اصلاح و کاهش pH خاک های قلیایی و همچنین تأمین ازت و گوگرد مورد نیاز برای رشد و نمو گیاهان و بهبود کیفیت محصولات کشاورزی اشاره نمود.

سولفات آمونیوم در فشار یک اتمسفر نمی تواند بدون تجزیه شدن و ایجاد گاز آمونیاک ذوب شود. به عبارت دیگر، در اثر حرارت دهی سولفات آمونیوم، بخشی از سولفات آمونیوم قبل از ذوب تجزیه می شود و آمونیاک حاصل می گردد. در دمای بالاتر از 300 درجه سانتیگراد، سولفات آمونیوم به نیتروژن، دی اکسید گوگرد، تری اکسید گوگرد، آب و آمونیاک تجزیه می شود.

کود سولفات آمونیوم یکی از اولین و پر کاربرد ترین کودهای ازته (نیتروژنی) برای محصولات کشاورزی است. این کود برای مصارفی که هم نیتروژن و هم گوگرد مورد نیاز است، استفاده می گردد.  بنابراین سولفات آمونیوم سولفامون می تواند به عنوان مکمل در خاکهای تهی از سولفور استفاده گردد. برای این منظور سولفات آمونیوم با دانه گچ (کربنات کلسیم)، گوگرد، سولفات منیزیم، پتاسیم و سولفات اوره رقابت می کند.

 خواص کود سولفات آمونیوم سولفامون

به دلیل اینکه بخش نیتروژنی | ازته این ماده به صورت یون آمونیوم است، کود سولفات آمونیوم سولفامون اغلب در خاک های غرقابی شده برای تولید برنج استفاده می شود، در حالی که کودهای با پایه نیترات به دلیل آزاد شدن و هدر رفتن نیتروژن گزینه نامناسب و ضعیفی برای این نوع زراعت هستند. به دلیل اینکه که ازت کود سولفات آمونیوم به شکل یون آمونیوم می باشد، به ذرات رس متصل گردیده و کمتر از کودهای ازته دیگر در خاک شسته می شود. این نوع ازت با کمترین مصرف انرژی توسط گیاه به سرعت جذب و در متابولیسم گیاه به مصرف می رسد.

موارد مصرف کود سولفات آمونیوم: 

کود سولفات آمونیوم، عملکرد مؤثری در بهبود کیفیت و رشد بسیاری از محصولات کشاورزی به خصوص پسته، مرکبات، یونجه، ذرت، کلزا، پنبه، سیب زمینی، برنج و گندم دارد.

بر اساس تحقیقات علمی انجام شده، با استفاده از کود سولفات آمونیوم به جای کود اوره، می توان تولید برنج را تا 800 کیلوگرم در هکتار افزایش داد. بر خلاف اوره، کود سولفات آمونیوم در مقابل هدررفت ازت که یکی از معایب کود اوره در شالیزارها و مزارع است، مقاوم می باشد. گوگرد موجود در ساختار کود سولفات آمونیوم نیز در بهبود کیفیت و میزان برداشت برنج اثر مثبتی دارد.

تأثیر استفاده از سولفات آمونیوم در شالیزارهای زیر کشت برنج

 • این ماده در برابر تبخیر و هدر رفت ازت مقاوم است.
 • در صورتی که آبیاری بعد از کود دهی با تأخیر صورت گیرد، سولفات آمونیوم بین 5 تا 10 مرتبه کمتر از اوره اتلاف ازت دارد.
 • نشان داده شده است برنج تولید شده تا 900 کیلوگرم در هکتار افزایش تولید داشته است.
 • اگر بصورت سرک استفاده شود، گوگرد را فورا در اختیار بوته‌ها و گیاهان قرار می دهد.
کلزا در میان دانه های روغنی تجاری بیشترین نیاز  را به گوگرد دارد. استفاده از کودهای ازته بدون گوگرد حتی می تواند موجب کاهش بازده تولید کلزا شود. سولفات آمونیوم، گوگرد مورد نیاز گیاه کلزا را به فرم سولفات در اختیار گیاه قرار می دهد که گوگرد محلول این کود به سرعت در دسترس ریشه ها قرار می گیرد.
کود سولفات آمونیوم دارای بهترین ترکیب به منظور تشکیل اسیدهای آمینه و در نتیجه پروتئین ها در پسته، بادام و گردو برای پر شدن مغز این محصولات کشاورزی می باشد.
افزودن محلول حاوی کود آمونیوم سولفات سولفامون به سموم علف کش و آفت کش، تأثیر آن ها را بهبود می بخشد. افزایش بازدهی سموم علف کش با استفاده از آمونیوم سولفات، زمانی که آب استفاده شده حاوی غلظت قابل توجهی از کلسیم، منیزیم یا سدیم باشد، مؤثرتر است. برای این منظور اغلب از سولفات آمونیوم گرانوله و با درصد خلوص بالا استفاده می شود تا به خوبی در آب حل شود و از انسداد نازل های پاشش جلوگیری شود.
کود سولفات آمونیوم در مقایسه با سایر کودهای ازته (نظیر نیترات آمونیوم و اوره) کمتر از خاک شسته می شود، سولفات موجود در سولفات آمونیوم علاوه بر خاصیت اصلاح کنندگی خاک های قلیایی و آهکی جذب گیاه هم می شود و گوگرد مورد نیاز گیاهان و درختان را تأمین می‌کند. سولفات آمونیوم بهترین کود ازتی برای خاک های قلیایی و آهکی ایران شناخته شده است (به دلیل اینکه علاوه بر دارا بودن ازت، هم اسیدزا است و هم دارای مقداری گوگرد به عنوان ماده غذایی است).

  مزایای استفاده از کود سولفات آمونیوم گرانوله سولفامون به جای استفاده از کود سولفات آمونیوم پودری و کود سولفات آمونیوم کریستال

 • کود سولفات آمونیوم گرانولی سولفامون  به دلیل سایز بندی یکنواخت دانه ها، برای مخلوط کردن و استفاده همزمان با کود های جامد دیگر مانند اوره بسیار مناسب است.
 • به علت دانه بندی مناسب، امکان استفاده از آمونیوم سولفات سولفامون به صورت محلول در آب، پاشش روی خاک به صورت مکانیزه یا با دست، کانال کود و چالکود وجود دارد.
 • سولفات آمونیوم گرانول به دلیل گرانوله بودن کلوخه نمی شود. حمل و نقل آن آسان بوده و برای مدت طولانی تری می توان آن را در انبار نگهداری کرد.
 • سولفات آمونیوم سولفامون به دلیل اینکه به خوبی در آب حل می شود و حلالیت بالایی دارد، قابلیت استفاده به عنوان علف کش و آفت کش را دارد.
 • به دلیل کیفیت بالا، نداشتن ناخالصی و حل شدن کامل در آب، در صورت استفاده از سولفات آمونیوم گرانول سولفامون  به صورت محلول، گرفتگی نازل های پاشش رخ نمیدهد.

فروش سولفات آمونیوم گرانوله سولفامون

تولید سولفات آمونیوم

آمونیوم سولفات (که گاهی به طور مخفف AS یا AMS نامیده می شود) بیش از 150 سال است که تولید می شود. در ابتدا این ماده با استفاده از آمونیاک تولید شده در طی فرآیند تولید گاز زغال سنگ یا از آمونیاکی که از کک های زغال سنگی که برای تولید فولاد استفاده می شد، تولید می گردید. این ماده شیمیایی از طریق واکنش بین اسید سولفوریک و آمونیاک گرم شده، بر اساس واکنش زیر، تولید می شود.

هنگام تولید کود سولفات آمونیوم گرانول، اندازه دانه های این ماده از طریق کنترل شرایط تولید تعیین می شود. در فرایند تولید زمانی که اندازه ذرات مورد نظر حاصل شد، دانه های گرانول سولفات آمونیوم گرانوله، خشک شده و برای سایز بندی غربال می شوند.

امروزه مقدار زیادی از کود سولفات آمونیوم مورد تقاضا با استفاده از محصولات جانبی فرایند های مختلف صنعتی تأمین می شود. به عنوان مثال، سولفات آمونیوم یک محصول جانبی در فرایند تولید نایلون است. برخی از محصولات جانبی مشخص که حاوی آمونیاک یا سولفوریک اسید هستند، معمولاً برای تولید سولفات آمونیوم مصرفی در بخش کشاورزی، مورد استفاده قرار می گیرند. رنگ سولفات آمونیوم می تواند از رنگ سفید تا بژ تغییر کند، این ماده همواره به عنوان یک ماده با قابلیت انحلال بالا در آب که خاصیت ذخیره و نگهداری بسیار مناسبی دارد، به فروش می رسد.

مهم‌ترین موارد استفاده از سولفات آمونیوم سولفامون عبارت‌اند از:

 • استفاده به عنوان کود شیمیایی برای اصلاح pHخاک

 • بهبود ثمر دهی، بازده تولید و رشد محصولات کشاورزی

 • استفاده به عنوان کود کشاورزی برای تأمین نیتروژن و گوگرد مورد نیاز محصولات کشاورزی مختلف

 •  در صنعت آفت کش ها به عنوان ماده کمکی برای افزایش میزان تأثیر حشره کش های محلول در آب، علف کش ها، قارچ کش ها

 • در صنایع شیمیایی بعنوان ماده اولیه برای تولید هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه)، آمونیوم آلوم، آمونیوم کلرید، آمونیوم پرسولفات و لیسین

 • جهت تولید پودرهای آتش نشانی

 • استفاده به عنوان عامل جوش در جوشکاری

 • در صنعت نساجی به منظور تولید مواد نسوز

 • در صنعت غذایی به عنوان بهبود دهنده خمیر نان

 • در صنعت آبکاری به عنوان یک افزودنی در حمام آبکاری

 • در صنعت رنگرزی، به عنوان ماده کمکی رنگ های اسیدی

 • به عنوان منبع نیتروژن برای محیط کشت در تولید مخمر تازه

 • از سولفات آمونیوم می توان در ساخت مواد نسوز استفاده کرد.

 • در دامداری ها و مرغداری ها به منظور مبارزه با بیماری کوکسیدیوز

 • استفاده در صنعت چرم و دباغی پوست جهت عملیات آهک گیری

 • در صنعت داروسازی سولفات آمونیوم برای خالص سازی پروتئین ها استفاده می شود.

 • بر اساس بررسی ها اداره غذا و داروی امریکا، سولفات آمونیوم جهت افزودنی غذا ایمن تشخیص داده شده است و می توان آن را برای تنظیم اسیدیته مواد غذایی از جمله آرد و نان به کار برد.

سولفات آمونیوم به عنوان یک عامل تثبیت کننده رنگ های اسیدی برای رنگرزی پشم و یا ابریشم، یا پرینت روی پارچه هایی از این جنس استفاده می شود. سولفات آمونیوم یک اسید با اسیدیته متوسط بوده که برای جایگزینی سرکه یا استیک اسید در رنگ های اسیدی مؤثر تر واقع می شود. بر خلاف رنگ های تثبیت شده با اسید استیک یا سرکه، زمانی که رنگ های تثبیت شده با سولفات آمونیوم در معرض حرارت یا بخار قرار گیرند، سولفات آمونیوم تبخیر نمی شود. بنابراین با استفاده از سولفات آمونیم رنگ هایی با ثبات و ماندگاری بیشتری حاصل می شود.
سولفات آمونیوم به عنوان یکنواخت کننده در رنگرزی با رنگزاهای مختلف در نساجی به خصوص با رنگزاهای اسیدی در آزمایشگاه رنگرزی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این ماده به عنوان تصفیه کننده آب ها بخصوص قبل از عملیات تکمیلی و رنگرزی نیز کاربرد دارد.

کاربرد سولفات آمونیوم سولفامون در کشاورزی

نیتروژن یکی از مهمترین عناصر و عـوامل موثر در دستیابی به عملکرد مطلوب در محـصولات زراعی و باغی است. ازت نقش مهمی در افـزایش عمـلکرد گیاهان دارد به طوری که کمـبود آن بیش از سایر عناصر غذایی عملکرد محصولات کشاورزی را محدود می کند.
ازت فراوان تـرین عنـصر مـوجود در جو می باشد. و در بین عـناصر مورد استفاده گیاهان پر مصرف ترین عنـصر بوده که به صورت یونهای نیترات و آمونیم و اوره از طریق ریشه ها جذب شده و پس از انتقال به برگ ها در سنتز اسیدهای آمینه مشارکت و در نهایت پروتئین ها را ایجاد می نماید.
ازت | نیتروژن بخش مـهمی از سـایر ترکیبات آلی نظیر رنگدانه کلروفیل و کوآنزیـم ها را تشکیل می دهد. ازت رشد رویشی درخت را تحریک نموده اما در صورت مصرف زیاد منجر به ایجاد بافت های نرم و افزایش پاجوش و تنه جوش در درخت شده و بر فرآیند تولید محصول اثر معکوس میگذارد .
ازت خاک از دو منـبع کودهای شیمیایی و آلی تأمین می شود. کودهـای حیوانی و کـودهای سبز نیترات یک آنیون بسیار محلول است که بوسـیله خاک جذب نمی شود و از این رو به راحتی می تواند به طرف ریشه ها حرکت کند و یا به وسیله آبشویی از دسترس گیاه خارج شود. اوره نیز متحرک است و علی رغم جذب آسان میتواند با آبشویی از دسترس خارج شود، اما آمونیوم بار مثبت دارد و مثل سایر کاتیون ها جذب ذرات خاک میشود و از این رو تحرک و آبشویی آن محـدود است.
سولفات آمونیوم در درجه اول برای مواردی که به نیتروژن | Nitrogen و گوگرد | Sulfur به عنوان ماده مکمل خاک و برای تأمین نیاز تغذیه ای گیاهان در حال رشد، نیاز است، مورد استفاده قرار می گیرد. اگر چه کود سولفات آمونیوم حاوی 21% ازت | نیتروژن بوده و کودهای دیگری وجود دارند که حاوی درصد ازت بیشتری هستند، کود سولفات آمونیوم یک منبع عالی از گوگرد می باشد که چندین عملکرد اساسی در گیاهان به خصوص تولید پروتئین ها دارد.

نقش کود سولفات آمونیوم سولفامون در کشاورزی چیست؟

کود سولفات آمونیوم سولفامون پس از افزوده شدن به خاک سریعاً به جزءهای آمونیوم (Ammonium) و سولفات (Sulfate) تبدیل می شود.
اگر کود سولفات آمونیوم بر روی سطح خاک باقی بماند، تحت شرایط قلیایی، آمونیوم می تواند به صورت گازی از دست برود. پس اگر خاک زمین کشاورزی شما قلیایی است، پیشنهاد می شود کود با خاک مخلوط شود یا پیش از آبیاری یا بارندگی از کود استفاده نموده و اقدام به کود پاشی شود.
اغلب گیاهان می توانند نیتروژن را هم به صورت آمونیوم و هم نیتراتی جذب کنند. با افزوده شدن سولفات آمونیوم به خاک، باکتری های موجود در خاک سریعاً شروع به تبدیل آمونیوم به نیترات در طی واکنش زیر می کنند.

در طی این واکنش، میزان اسیدی بودن خاک افزایش می یابد، که پس از به کار بردن های مکرر سولفات آمونیوم در نهایت pH خاک کاهش می یابد. سولفات آمونیوم به خاطر فرایند آزاد سازی نیتروژن، موجب اسیدی شدن خاک می شود. البته وجود سولفات هم تأثیر اندکی بر روی pH دارد ولی عمده کاهش pH به علت وجود آمونیوم می باشد. به ازای مقدار یکسانی از نیتروژن موجود در سولفات آمونیوم و نیترات آمونیوم، پتانسیل اسیدی کردن خاک برای سولفات آمونیوم بیشتر است. به دلیل اینکه تمام نیتروژن موجود در آمونیوم سولفات به نیترات تبدیل می شود، در حالی که تنها نیمی از نیتروژن موجود در نیترات آمونیوم به نیترات تبدیل می شود.

 اصلاح مصرف بیش از اندازه کود سولفات آمونیوم

فرم ازت موجود در این کود خاصیت اسیدی بالایی دارد، در صورتی که از این کود بیش از اندازه مورد نیاز استفاده گردد، برای تنظیم مجدد pH خاک می توان از آهک استفاده نمود. به عنوان مثال برای خنثی نمودن اثر اسیدی ناشی از یک کیلوگرم نیتروژن استفاده شده، در حدود 5 کیلوگرم آهک لازم است. البته این مقدار باید توسط کارشناسان پس از تعیین دقیق pH و نوع خاک تعیین شود.

چرا باید از کود سولفات آمونیوم سولفامون استفاده کنیم؟

 • سولفات آمونیوم سولفامون حاوی 21% نیتروژن | Nitrogen و 24% گوگرد | Sulfur می باشد که هر دو از مواد مغذی ضروری برای رشد محصولات کشاورزی هستند. همچنین این دو عنصر عملکرد بسیار مناسبی در اصلاح خاک و کاهش pH خاک های قلیایی دارند.
 • در کود سولفات آمونیوم سولفامون، نیتروژن به شکل ترکیب آمونیوم وجود دارد. وجود نیتروژن به صورت آمونیوم، تلف شدن نیتروژن از طریق تبخیر شدن، نفوذ به لایه های زیرین خاک و آزاد شدن نیتروژن گازی را به حداقل میزان ممکن می رساند، در حالی که نیتروژن موجود در اوره از طریق تمام راه های ذکر شده تلف شده و از دسترس گیاهان خارج می شود.
 • استفاده سولفات آمونیوم، موجب افزایش کیفیت محصولات، افزایش میزان تولید و بهبود و افزایش بازده تولید محصولات می شود.
 • اگر به صورت مخلوط با کودهای فسفاتی استفاده شود، اثر گذاری استفاده از کود فسفات را افزایش می دهد.
 • نسبت به کود نیترات آمونیوم خاصیت انفجاری ندارد، به همین دلیل می توان به صورت ایمن آن ها نگهداری و ذخیره نمود و با اطمینان جابجا کرد.
  استفاده از این کود موجب کاهش برخی از علف های هرز می شود.
 • استفاده از این کود موجب جوان سازی برگ درختان و رفع زردی برگ درختان و محصولات زراعی میگردد.
 • هدر رفت و آبشویی این کود نسبت به کود اوره کمتر است.
 • از نوع گرانوله این کود می توان به صورت محلول، پخش سطحی (به صورت دستی و به صورت مکانیزه) ، کانال کود و چال کود استفاده کرد.

زمان مصرف کود سولفات آمونیوم سولفامون در باغات پسته:

زمان استفاده از کود سولفات آمونیوم سولفامون برای باغات پسته طی سه قسط در طول فصل رشد به شرح زیر پیشنهاد می شود:

 • فروردین ماه
 • خرداد ماه
 • شهریور و مهر بعد از برداشت کامل و پیش از خزان

میزان مصرف کود سولفات آمونیوم سولفامون در باغات پسته:

مقدار استفاده از کود ازته سولفات آمونیوم سولفامون برای باغات پسته طی نوبت های مختلف کود دهی به شرح زیر پیشنهاد میشود:

 • فروردین ماه : 250-300 کیلوگرم کود سولفات آمونیوم در هکتار
 • خرداد ماه : 250 کیلوگرم کود سولفات آمونیوم در هکتار
 • شهریور و مهر بعد از برداشت کامل و پیش از خزان:250کیلوگرم کود سولفات آمونیوم + 100 کیلوگرم کود نیترات کلسیم برای هر هکتار از باغات پسته

آنالیز سولفات آمونیوم

عنوان مشخصات
گوگرد محلول 23/5% ± 0/5%
ازت (نیتروژن) 20/5%  ± 0/5%
شکل ظاهری گرانول سفید رنگ
چگالی 1.77gr/cm3 (20°C)
محلول pH 4-5
اسید سولفوریک آزاد 0/03% حداکثر
فلزات سنگین %0/000
رطوبت حداکثر %0/5
حلالیت در آب 750gr/lit (20°C)
سایز گرانول 2-4mm
سختی گرانول 1/2 – 5/5kg/granule

افزودن یک دیدگاه